כלב נובח זה לא בהכרח רע. ישנם בהחלט מצבים בהם אנחנו מצפים מהכלב שלנו שינבח, למשל כאשר מגיעים פורצים לבית או שמתקיימת פעילות חשודה ליד הבית. יחד עם זאת, כלב נובח יכול להפוך גם למטרד לא קטן וישנם כלבים שפשוטו כמשמעו, פשוט לא מפסיקים לנבוח. כל גירוי קטן מסביב גורם להם לנבוח והם גם מתקשים להבין את הדרישה שלנו לכך שיפסיקו את נביחותיהם. אז מה עושים עם כלב נובח? ובכן, למרבה ההפתעה, הדבר הראשון שצריך לעשות הוא ללמד אותם לנבוח לפי פקודה, אבל לפני שנסביר לכם למה ואיך עושים את זה, חשוב להדגיש את הדבר הבא: בעלי כלבים רבים מלמדים אותם התנהגויות רצויות מבחינתם באמצעות פחד. פחד זו לא שיטת אילוף וזה גם לא בסיס טוב או נכון למערכת יחסים בין כלבים ובין בעליהם. המטרה שלכם היא ללמד את הכלב שלכם להפסיק לנבוח ולא מתוך פחד, אלא מתוך הבנה וממקום חיובי.

איך מלמדים כלב להפסיק לנבוח?

ובכן, תחילה עליכם ללמד את הכלב לנבוח לפי פקודה. אתם מעודדים את הכלב לנבוח, למשל באמצעות קשירתו והחזקת נתח בשר הרחק ממנו. הכלב מתחיל לנבוח מהתלהבות ואז אתם מתגמלים אותו עם “כלב טוב” וקוראים בפקודה “דבר”. על כך אתם חוזרים שוב ושוב ולאחר שהכלב למד את העניין, אתם כעת מלמדים אותו להפסיק לנבוח לפי פקודה וזאת באמצעות הפקודה “שקט”. לשם כך, אתם קוראים בפקודה “דבר”, הכלב נובח ואז אתם סוגרים את פיו בידיכם וקוראים “שקט”. כך לומד הכלב שלכם לחבר בין הקריאה שלכם “שקט” לבין הפסקת הנביחות. לאורך התהליך חשוב לתגמל את הכלב על כל התנהגות שתומכת במטרה. בזמן אמת, אם הכלב לא מפסיק לנבוח עם שמיעת הקריאה “שקט”, יש לקרוא “לא” בטון כועס.

אילוף כלבים זה עניין של ידע ונחישות

אחרי שלימדנו אתכם מה עושים עם כלב נובח, כלל לא בטוח שענינו למה שבאמת מטריד אתכם. כך למשל, ייתכן שמעניין אתכם יותר ללמוד איך לגרום לכלב להפסיק לנבוח בלילה או אפילו סביר יותר איך לגרום לכלב לעשות צרכים בחוץ. אלו הן כמובן התנהגויות שבהן אנו רוצים לשלוט על מנת להבטיח הרמוניה בחיים המשותפים שלנו עם הכלב. כל התנהגות כזאת דורשת הבנה של המניעים להתנהגות הכלב והבנה של האופן בו ניתן לשנות את ההתנהגות. תגמול על התנהגות רצויה הוא חלק מרכזי באילוף, אבל לחלוטין לא החלק היחיד.

בפנסיון הכלבים בית ארז דוגסלייף תוכלו למצוא צוות של מאלפים מקצועיים שילמדו את הכלב שלכם כל מה שהוא צריך לדעת בכדי לחיות איתכם בהרמוניה ובכלל זה גם הפסקת נביחות בלילה וכל הנושא של עשיית צרכים בחוץ. לפרטים נוספים, צרו קשר עוד היום בטלפון 054-6164444.

אולי יעניין אתכם גם...