כמו כל בעל חיים, גם בריאות הכלבים תלויה בראש ובראשונה בתזונה שלהם.

ככל שהזמן עובר, מודעות בעלי הכלבים למה שנכנס לגופם גדלה וההבנה שהשקעה בתזונה איכותית היא בעצם טיפול מונע למגוון מחלות.

כיום בערך אחד מכל חמישה כלבים בישראל נזדקק למזון רפואי לכלבים על בסיס קבוע, מזון מסוג זה הוא יקר משמעותית מאוכל רגיל לכלבים וחלק ניכר מהבעיות הרפואיות היו יכולות להימנע במידה והכלבים היו מקבלים תזונה אשר מותאמת להם.

למה עלול לגרום אוכל לא איכותי?

אוכל לא איכותי או כזה שעלול להזיק לכלבים יהיה כזה שמכיל כמות גבוהה של פחמימות פשוטות ולרוב יהיה בשילוב של מקור חלבון מעובד מן החי ולא בשר או דגים טריים.

כאשר נביט על גב האריזה ונמצא את רשימת הרכיבים, אם נזהה ב5 הרכיבים הראשונים תירס, חיטה, אורז לבן או תפוחי האדמה לדוגמא, סיכוי סביר שהמזון עמוס ומנופח בפחמימות זולות.

תמיד נעדיף לבחור אוכל לכלבים שבראש רשימת הרכיבים שלו יש בשר או דגים ועדיף טריים או לפחות מיובשים, הצורות הפחות מומלצות הן קמח בשר או תוצרי לוואי.

כמו כן נעדיף שהפחמימות יגיעו מדגנים מלאים ועשירים בסיבים כמו שיבולת שועל או קינואה.

הסכנה הטמונה בפחמימות פשוטות היא שהן מעודדות אכילת יתר, השמנה וסוכרת.

כאשר פחמימה פשוטה נכנסת לגוף, היא מקפיצה את רמות הסוכר בדם ואת האינסולין ולאחר מכן רמת הסוכר צונחת במהרה, עם ירידת כמות הסוכר הכלב נהיה עייף ורעב שוב, פחמימה מורכבת שומרת על רמות סוכר יציבות.

כמו כן התנודות החדות ברמות הסוכר יוצרות עומס על הלבלב ועלולות עם הזמן לגרום לכלב לפתח סוכרת.

הגוף צריך להשקיע פחות אנרגיה בעיכול הפחמימה הפשוטה ולכן היא הופכת לתאי שומן ביותר יעילות.

כלב אשר יקבל אוכל לא איכותי לאורך זמן עלול להשמין, איכות חייו תפגע, סטטיסטית תוחלת החיים שלו תתקצר והוא עלול לפתח סוכרת, בעיות לב ודלקות פרקים בגלל המשקל הנוסף.

איך לבחור את המזון המתאים?

כאשר אתם הולכים לחנות חיות לרכוש את המזון, חשוב לציין את גיל הכלב, משקלו, הגזע שלו, כמות הפעילות הגופנית שהוא מבצע, האם הוא כבר בעל עודף משקל כלשהו ואם יש לו אלרגיה או רגישות כלשהי.

לאחר שכלול כל הפרמטרים הללו את צריכים לוודא שהפורמולות שהציעו לכם מכילות רכיבים איכותיים כפי שהסברנו לעיל כאשר הרכיב הראשון והעיקרי הוא בשר.

בין השאר יש גם לשקלל את עלות המזון, הפער בין המזונות היקרים ביותר ברמת האולטרה פרמיום לבין מזונות טובים ברמת הסופר פרמיום יכול להיות עשרות אחוזים ולא תמיד תוספת העלות מצדיקה את עצמה.

חשיבות הטיפול המונע

חשוב להיות עם יד על הדופק ולהקפיד לתת לכלב אוכל מזין ובריא, יש לשים לב אם הוא מתחיל לעלות במשקל ולהחליף את סוג המזון בהתאם.

הדרך הפשוטה הזולה והקלה ביותר לטפל במחלות הכלבים הנגרמות מתזונה לקויה היא למנועה אותן מלכתחילה באמצעות הקפדה על תזונה נכונה ופעילות גופנית על בסיס קבוע.

כלב אשר יפתח סוכרת, בעיות לב או דלקות מפרקים לא תמיד יצליח להחלים ולחזור לתפקוד מלא כפי שהיה בימים שלפני שחלה ואיכות ורמת החיים שלו לא תחזור לקדמותה.

כלב אשר סובל מבעיות רפואיות יאלץ לבקר את הווטרינר לעיתים תכופות יותר ומשמעות הדבר היא כמות הוצאות גדולה יותר משמעותית מכלב בריא.

על מנת לדאוג שהכלב שלכם ישאר שמח בריא ויאריך חיים, הקפידו לתת לו תזונה עשירה בחלבון איכותי ודלה בפחמימות פשוטות

אולי יעניין אתכם גם...